Activitats de la unitat didàctica
En aquest apartat descriurem 2 activitats digitals, 2 activitats analògiques i 1 activitat adaptada de la nostra unitat didàctica.
Activitats digitals

Treballem el present amb el kahoot!
Treballem el present amb el kahoot!
Treballem el passat amb el Menti!
Desenvolupament de l'activitat:
En aquesta activitat es crearà un kahoot amb preguntes relacionades amb els temps verbals del present amb Anglès.
El dinamitzador/a manara conectar-se a l'aplicació móbil kahoot per tal de poder participar tot el grup. Un cop posada la clau i iniciat la sessió, es procedirà a contestar les preguntes que apareixeran a la pantalla de la PDI. Els alumnes podran triar la resposta correcta clicant al seu smartphone. Un cop acabada les preguntes, es veurà la puntuació de cada alumne ( fet que no serà valoratiu ).
Objectius
- Treballar els verbs verbals de present
- Utilitzar recursos TIC
Continguts
- Temps verbals de present: present perfect, present simple, present continous
Temporalització
Aquesta activitat té una durada de 20 minuts, fins a 30 minuts.
Recursos
Els recursos necessàris per realitzar aquesta activitat són:
-
Estructurals: Aula d'informàtica (si els alumnes no porten smartphone). Aula ordinària en cas positiu.
-
Digitals: Orginador, Pantalla digital interactiva i smartphones.
Avaluació
Aquesta activitat es valuara tenint en compte la participació activa de tots els alumnes.
Desenvolupament de l'activitat:
En aquesta activitat es fomentarà la participació de tot el grup classe en la creació de nuvols de paraules dels temps verbals en anglès. Cada alumne utilitzarà el mentimeeter des del seu dispositiu mòbil, el dinamitzador donarà unes pautes a seguir, com per exemple, un verb i un temps verbal. Els alumnes hauran de conjugar el verb esmentat amb el temps verbal correcte, a la PDI es podrà veure les respostes dels altres companys, i tots junts crearàn un nuvol. A més, es podràn treballar tots els temps per fer memòria.
Objectius
- Treballar els verbs verbals de futur.
- Utilitzar recursos TIC
Continguts
- Temps verbals de futur: Will and be going to.
Temporalització
Aquesta activitat té una durada de 30 minuts.
Recursos
Els recursos necessàris per realitzar aquesta activitat són:
-
Estructurals: Aula d'informàtica (si els alumnes no porten smartphone). Aula ordinària en cas positiu.
-
Digitals: Orginador, Pantalla digital interactiva i smartphones.
Avaluació
Aquesta activitat es valuara tenint en compte la participació activa de tots els alumnes.

Activitats analògiques
Activitats analògiques
L'arbre dels temps
Construi'm els temps
Desenvolupament de l'activitat:
En aquesta activitat es crerà un arbre d'unes dimensions de 2,5 m de llargada, i 2m d'amplada en una cartolina. Els alumnes, hauran de dibuixar les rames de l'arbre i escriure-hi tots els temps verbals en cada una de les rames. Després d'haver-los escrit hauràn de escriure les característiques de cada temps i mostrar una frase. El dibuix és totalment lliure.
Objectius
- Treballar tots els temps verbals.
- Fomentar la cohesió de grup
- Crear un clima cooperatiu
Continguts
- Tots els temps verbals: pasat, present i futur.
Temporalització
Aquesta activitat té una durada de 1 hora i 30 minuts.
Recursos
Els recursos necessàris per realitzar aquesta activitat són:
-
Estructurals: Aula ordinària.
-
Materials: Cartolina, llapis, tisores, colors, cola.
Avaluació
Aquesta activitat es valuara tenint en compte la participació activa de tots els alumnes i el resultat final correcte.
Desenvolupament de l'activitat:
En aquesta activitat el dinamitzador/a repartirà a cada alumne 10 cartellets amb diferents paraules amb anglès ( temps verbals, subjectes, adjectius, preposicions, adverbis, etc.). Seguidament el dinamitzador/a dirà diferents temps verbals, i els alumnes repartits per tota l'aula, hauran de treballar junts per poder crear una frase amb sentit tenint en compte quina paraula té cada alumne ( s'hauran de posar un al costat de l'altre fins a crear la frase correcta). L'acció es repetira tantes vegades com frases es puguin crear.
Objectius
- Treballar tots els temps verbals
- Fomentar el treball en equip
Continguts
- Tots els temps verbals: pasat, present i futur.
Temporalització
Aquesta activitat té una durada de 30 minuts.
Recursos
Els recursos necessàris per realitzar aquesta activitat són:
-
Estructurals: Aula ordinària en cas positiu.
-
Materials: Cartolines, retoladors.
Avaluació
Aquesta activitat es valuara tenint en compte la participació activa de tots els alumnes i la correcta formulació de les frases.
Activitat adaptada

Desenvolupament de l'activitat:
En aquesta activitat es mostrara als alumnes una seqüència d'acció ( per exemple, imatges d'una persona des de que es lleva pel mati, fins que torna a casa per anar a dormir, passant per haver anat a l'escola i al gimnàs).
Seguidament els alumnes hauràn d'anar explicant cada vinyeta l'acció que realitza la persona (ex: en aquesta vinyeta és pel mati i la persona s'havia rentat les dents, i en aquesta es veu com anirà a l'escola).
Aquesta activitat va destinada a un alumne amb deficiència auditiva severa i un altre amb discapacitat intel·lectual lleu.
És una activitat totalment visual, les frases han de ser bàsiques. Els alumnes poden rebre reforç del grup d'iguals.
Objectius
- Treballar tots els temps verbals: Present, pasat i futur.
- Fomentar el treball en equip
- Crear vincle de permanença al grup
Continguts
- Tots els temps verbals: pasat, present i futur.
Temporalització
Aquesta activitat té una durada de 1 hora.
Recursos
Els recursos necessàris per realitzar aquesta activitat són:
-
Estructurals: Aula ordinària o d'informàtica.
-
Materials: PDI
Avaluació
Aquesta activitat es valuara tenint en compte la participació activa de tots els alumnes i la correcta formulació de les frases.